Otwarci na nowe – doskonalenie nauczycieli

Cztery nauczycielki z naszej szkoły wzięły udział w I Konferencji Wyjazdowej do Żmigrodu. Oto relacja p. Moniki Jankowiak z tego wydarzenia, która została również zamieszczona na stronie PCDN i PPP w Górze.

24 października 2015r. odbyła się I Konferencja Wyjazdowa zorganizowana przez PCDN w Górze do Centrum Edukacji Ekologicznej w Żmigrodzie. 29 osobowa grupa nauczycieli szkół powiatu górowskiego wspólnie z doradcami metodycznymi paniami Dorotą Izdebską, Elżbietą Maćkowską, Grażyną Onichimowską i Bernardą Sitnik uczestniczyła w ciekawym i niezwykle wartościowym szkoleniu w Żmigrodzie. W przepięknym Leśnym Kompleksie Promocyjnym Lasy Doliny Baryczy mieliśmy okazję wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez panie Annę Zelenay i Małgorzatę Brusiłowicz, które są pracownikami Nadleśnictwa Żmigród i na co dzień zajmują się edukacją leśną wśród różnych grup wiekowych. Ich świeże podejście do tematów ekologicznych oraz zasób pomocy edukacyjnych, którymi dysponują, zaszczepił w nas chęć ponownego odwiedzenia tego niezwykłego miejsca, ale tym razem już z naszymi uczniami. Sala edukacyjna, którą mieliśmy możliwość zobaczyć oraz poznać pełen wachlarz propozycji zajęć, które oferuje Nadleśnictwo, nie tylko w obiekcie, ale również w terenie zachęciło nas wszystkich do organizacji ciekawych lekcji nie tylko przyrodniczych w niezbyt daleko położonym od nas Żmigrodzie. Mamy świadomość, że już od najmłodszych lat kształtujemy w dzieciach postawę proekologiczną oraz pokazujemy jak zbudowany jest otaczający nas świat, za to forma, którą proponuje kompleks jest najlepszym sposobem zdobywania wiedzy. Możliwość doświadczenia, czyli wykorzystania wszystkich naszych zmysłów procesie zdobywania wiedzy jest najcenniejszą z możliwych sposobów przekazywania wiedzy przez nauczycieli uczniom. Nie zawsze w szkole mamy takie możliwości i dlatego na pewno wrócimy do Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Doliny Baryczy oraz zachęcamy wszystkich nauczycieli oraz rodziców do zapoznania się z ofertą, jaką proponuje to wspaniałe miejsce, gdzie stawia się na wielkie dziedzictwo przyrody i edukację.

Monika Jankowiak, nauczyciel biologii i chemii w ZS w Niechlowie i Gimnazjum w Naratowie