Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

Mały Finał ,,Ojczyzny Polszczyzny”

7 i 14 stycznia 2013r. uczennice klas III gimnazjum wraz z nauczycielką j. polskiego Haliną Kuchtą uczestniczyły w Małym Finale Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny, który odbył się w PCDNiPPP w Górze
Konkurs ma kilka etapów. W pierwszym, szkolnym etapie, uczniowie piszą test, a następnie wygłaszają przed publicznością opowiadania na wylosowany temat.  W etapie rejonowym uczestniczą zwycięzcy szkolnych eliminacji. Tę część Konkursu określono mianem Małego Finału. Jego scenariusz jest podobny: uczniowie wykonują pisemne zadania zamknięte i otwarte, po czym wygłaszają przed publicznością swoje opowiadanie. Zwycięzcy Małego Finału zostają następnie zaproszeni do trzeciego etapu Konkursu – Ogólnopolskiego Finału, który odbywa się we Wrocławiu, w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Głównym jurorem finałowej części jest prof. Jan Miodek, który na uroczystej gali wygłasza wykład i wręcza uczestnikom i ich opiekunom nagrody.

Z naszej szkoły do części pisemnej Małego Finału zakwalifikowało się aż 8 uczennic- Maria Barda, Ilona Thomas, Martyna Biedrzyńska, Klaudia Sobczyk, Weronika Bednarczuk, Magdalena Maksyminko, Dagmara Miłek i Natalia Pastuszko. Do części ustnej przeszły 3 uczennice- Maria Barda, Weronika Bednarczuk i Ilona Thomas. W sumie w Małym Finale rywalizowało 6 osób- 3 z naszej szkoły, jedna z Jemielna, jedna z Wąsosza i jedna z Góry.
Organizatorzy starają się, aby tematy wypracowań i opowiadań miały związek z ważnymi wydarzeniami w kulturze albo były inspirowane wybitnymi i wartościowymi tekstami kultury. Np. w roku szkolnym 2010/2011 roku tematem przewodnim był Fryderyk Chopin i jego muzyka.  W tym roku zaś Internet. Na części ustnej uczennice wylosowały następujące tematy:

Marysia: Opowiedz zabawna historię, którą rozpoczniesz lub zakończysz facebookowym: ,,To lubię”.

Ilona: ,,Opowiedz ciekawą historię, którą można by zatytułować: ,,Wszystko zaczęło się w Internecie”.

Weronika: ,,Opowiedz ciekawą historię, którą można by zatytułować: ,,Netykieta świadczy o użytkowniku”.

Dziewczyny poradziły sobie rewelacyjnie. Na przygotowanie swojej wypowiedzi miały 45 minut. Następnie w ciągu 4 minut musiały zaprezentować swoją wypowiedź przed komisją konkursową i publicznością. Ich historia musiała być niebanalna, poruszać wyobraźnię, zawierać morał. Oceniana była również dykcja i mowa ciała.

Weronika zdobyła wyróżnienie, natomiast Marysia i Ilona zajęły II miejsce. Szkoda, że tylko jedna osoba może wziąć udział w Ogólnopolskim Finale we Wrocławiu, bo do zwycięstwa zabrakły dziewczynom 2 punkty. Niemniej jednak gratulujemy im wielkiego sukcesu, gdyż jest to chyba najbardziej prestiżowy konkurs językowy, w którym mogą rywalizować gimnazjaliści. Wspiera go i promuje wiele instytucji.
Głównym partnerem Konkursu i jego sponsorem jest Wydawnictwo „Nowa Era”. Coroczny wysiłek merytoryczny i organizacyjny Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny wspierają ponadto liczne instytucje: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, KGHM Polska Miedź S.A.