Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

Sukces uczennicy Zespou Szkół w Niechlowie

Sukces uczennicy Zespołu Szkół w Niechlowie

Uczennica klasy III Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Niechlowie Ilona Thomas znalazła się w gronie 10 najlepszych uczniów, spośród 119, którzy nadesłali swoje prace na Konkurs nt. Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej,,Bądźmy aktywni RAZEM”, zorganizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Nadesłane prace oceniło jury w składzie:

1.Bartosz Zadura – Specjalista ds. mediów, Wydział Prasowy, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

2.Ewa Modzelewska – Koordynatorka projektu, Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

3.Stefania Wilkiel – Radca Ministra, Ministerstwo Edukacji Narodowej

4. Tomasz Bratek - Dyrektor, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

5. Agnieszka Brzezińska - Kierownik ds. organizacyjnych, Centrum Edukacji Obywatelskiej

6. Sylwia Żmijewska-Kwiręg - Koordynatorka programów obywatelskich, Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Zabrakło niewiele, aby sięgnąć po główną nagrodę w postaci wyjazdu do Brukseli. Ale i tak jest to powód do dumy, bowiem zakwalifikowanie się do ścisłego finału konkursu dowodzi, że praca Ilonki była na bardzo wysokim poziomie. Ilona, pod kierunkiem nauczyciela j. polskiego- Haliny Kuchty- pisała o projekcie, który organizowaliśmy w naszej szkole pt.,,Bohaterowie trudnych czasów’. Polegał on na organizowaniu spotkań ze świadkami wydarzeń z okresu II wojny światowej- żołnierzy AK- i zbieraniu ich wspomnień. Ilona opisała nasze spotkania z Panią Joanną Kiąca- Fryczkowską- harcerką z Szarych Szeregów. Podkreślała, że tacy ludzie mogą młodych wiele nauczyć, szczególnie dziś, gdy znaczenie słowa Ojczyzna zaczyna się zacierać. W swojej pracy napisała: ,,Pani Joanna pokazuje też, że nie wolno tracić nadziei, nawet gdy jest bardzo ciężko, że nie wolno porzucać swoich idei i mimo przeciwności losu, nigdy, przenigdy się nie poddawać. Mamy XXI wiek. Tak trudno nam oddzielić teraz dobro od zła, tak trudno wybrać właściwą drogę, ale wystarczy spojrzeć na ludzi starszych, którzy wiedzą, co jest w życiu najważniejsze- miłość, dobroć, szczerość, wolność i szacunek do drugiego człowieka. W naszych czasach często tak niewiele brakuje, aby przekroczyć granice moralności. […] Nie usuwajmy więc seniorów w cień. Dajmy im szansę zaistnieć w naszych codziennych sprawach, a to na pewno zaowocuje w przyszłości. BĄDŹMY aktywni RAZEM”. Ilonie życzymy dalszych sukcesów literackich.