Słowa, Słówka, Półsłówka - konkurs językowy

Sukces Gimnazjalistek z Niechlowa

„Jeżeli Ojczyzna jest domem naszym,

to język jest dachem ów dom osłaniającym.”

(Jan Paweł II)

10 grudnia 2012 r. w  sali widowiskowo-kinowej górowskiego Domu Kultury odbył się finał  X Międzypowiatowego Gimnazjalnego Konkursu Językowego „Słowa, Słówka i Półsłówka”, organizowanego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Rafała Jurkowlańca, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Pani Beaty Pawłowicz i Burmistrza Góry Pani Ireny Krzyszkiewicz. Patronat medialny objęli: TV Master w Głogowie, Radio Elka, Przegląd Górowski i Życie Powiatu.

Uczniowie Gimnazjum w Niechlowie należą do tej grupy zespołów, które uczestniczą w tym prestiżowym konkursie od samego początku. W tym roku naszą szkołę reprezentowały 4 uczennice z klas III, które wygrały eliminacje szkolne: Ilona Thomas, Klaudia Sobczyk, Weronika Bednarczuk i Maria Barda, które przygotowywały się do finału pod opieką nauczyciela j. polskiego- Haliny Kuchty. Łącznie w jubileuszowym konkursie wzięło udział 10 czteroosobowych zespołów, reprezentujących gimnazja powiatu górowskiego, leszczyńskiego, rawickiego i głogowskiego. W tym roku po raz pierwszy z gimnazjalistami rywalizowali studenci Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Drugi etap konkursu odbywał się w obecności zgromadzonej publiczności, która – dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez organizatorów – mogła śledzić zadania konkursowe, a także ocenić poziom swojej sprawności językowej. Na widowni zasiadły drużyny, którym w tym roku nie udało się zakwalifikować do ścisłego finału – reprezentanci Gimnazjum w Wąsoszu, Gimnazjum nr 1 w  Rawiczu i Gimnazjum nr 1 w  Lesznie, Gimnazjum nr 2 w Górze i Gimnazjum w Naratowie.

Zadania konkursowe dotyczyły kultury języka, szczególnie grzeczności językowej i obejmowały zagadnienia poprawnościowe z zakresu fleksji, frazeologii, słownictwa, słowotwórstwa, stylistyki, interpunkcji i ortografii.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji zwyciężyła drużyna Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Głogowie, drugie miejsce zajęli gospodarze – Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Górze oraz studenci Górowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, miejsce trzecie – drużyna Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Niechlowie, a kolejne miejsca zajęły zespoły Gimnazjum im. św. Huberta w Czerninie (IV m.)  i Gimnazjum w Jemielnie (V m.).

Gratulujemy naszym uczniom medalowej pozycji w tak prestiżowym konkursie.

Wicedyrektor Zespołu Szkół w Niechlowie

Halina Kuchta

Fotogaleria na stronie Domu Kultury w Górze     https://picasaweb.google.com/domkultury2012/SOWASOWKAIPOSOWKA.