Projekt - „Wielkanoc”

Po kliknięciu aktywnego linku, który znajduje się poniżej można obejrzeć filmową relację z realizacji projektu.

Wielkanoc

Uczniowie kasy trzeciej w oczekiwaniu na piękny, wiosenny czas świąt wielkanocnych uczestniczyli w projekcie pn. "Wielkanoc" przygotowanym specjalnie dla nich przez wychowawcę klasy.

Głównym założeniem tego projektu było zapoznanie uczniów ze zwyczajami, obrzędami i zabawami wielkanocnymi,  rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem,  rozwijanie koncentracji i logicznego myślenia, tworzenie dekoracji plastycznych związanych z Wielkanocą, zapoznanie z piosenkami i utworami literackimi o tej tematyce i wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole.

Projekt zakładał inicjowanie sytuacji edukacyjnych w obszarach różnych edukacji. Edukacja polonistyczna obejmowała: wyszukiwanie informacji i czytanie tekstów źródłowych oraz poetyckich o zwyczajach wielkanocnych, opowiadanie o nich, redagowanie życzeń. Edukacja matematyczna, to przeliczanie np. jajeczek wielkanocnych w nawiązaniu do tradycji zajączka wielkanocnego, ale i rozwiazywanie zadań algebraicznych, i tych z treścią oraz zabawy związane z układanką „Jajo Kolumba”. Edukacja muzyczna, to śpiewanie i gra na flażoletach piosenek pt. „Pisanki” i „Siedzi sobie zając”. Edukacja techniczna, to wykonanie pisanek na styropianie z ozdobami z cekinów i wstążek. Edukacja plastyczna, to wykonanie kartek o tematyce wielkanocnej, barwienie papieru metodą aerografu i wykonanie z nich pisanek,  wykonanie bukietu wielkanocnego z ozdobami w kształcie zajączków i jajek, wykonanie  ozdób z gliny, wspólne kolorowanie „wielkanocnego obrusu” i dekoracja sali lekcyjnej. Edukacja społeczna, to wspólne zabawy związane z poszukiwaniem czekoladowych jajeczek ukrytych w klasie, rozwiązywanie zagadek o tematyce wielkanocnej, układanie opowieści o wielkanocnym zajączku. Edukacja medialna, to obejrzenie filmu edukacyjnego o zwyczajach wielkanocnych na portalu EduKredka oraz oglądanie relacji filmowych o kultywowaniu zwyczaju tzw. pucheroków.

Projekt trwał cały tydzień poprzedzający przerwę świąteczną. Wniósł wiele zabawy, radości, wiedzy, umiejętności i kolorowych wytworów plastycznych związanych z tematyką świąt wielkanocnych.

Dziękuję uczniom za aktywność i kreatywność w realizacji zadań projektowych.

Dziękuje p. Agnieszce Kużdowicz za pomoc w realizacji projektu.

Realizacja projektu: Dorota Izdebska  - wychowawca klasy 3