Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

W świecie ciszy…

XXI wiek to epoka w dużej mierze zdominowana przez hałas, zabieganie i brak czasu. 5 października przekonaliśmy się, że są wśród nas ludzie, którzy dorastali w świecie ciszy. Tego dnia pedagodzy specjalni, p. Anna Lewczuk oraz p. Beata Mielcarek, zorganizowali Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących i Języka Migowego w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Każdy inny - wszyscy równi. Naszym gościem była p. Wioletta Kołuda, osoba doskonale posługująca się językiem migowym oraz jej córka Wiktoria.
            W spotkaniu wzięły udział klasy 1 - 3 oraz 4 i 7 wraz z nauczycielami. Nie po raz pierwszy odeszliśmy od książek, by na własnych oczach przekonać się, z jakimi trudnościami borykają się osoby niepełnosprawne. Nasz gość - p. Wioletta, opowiedziała uczniom o życiu swoich rodziców, które było naznaczone ciszą od wczesnej młodości. Mieliśmy możliwość zobaczyć, w jaki sposób rozmówcy posługują językiem migowym. Poznaliśmy cały alfabet oraz słówka, które szczególnie nas interesowały, m.in. dzień dobry, do widzenia, kocham cię, czy przepraszam.  Obejrzeliśmy krótkie filmiki, pokazujące migających lektorów, czy też sztukę w wykonaniu osób niesłyszących. Zapoznaliśmy się z modelem narządu ucha oraz przeprowadziliśmy pogadankę na temat profilaktyki słuchu. Najważniejsze jednak było to, czego się nauczyliśmy. Dziś już dobrze wiemy, że każdego dnia należy doceniać to, co mamy - nasze zdrowie. Dzięki temu pięknemu i obfitującemu w emocje spotkaniu zrozumieliśmy, jak ważne w życiu są podstawowe wartości, takie jak: empatia, szacunek i tolerancja. W końcu każdy może być inny ale wszyscy równi! 

            Naszemu gościowi, p. Wioletcie pięknie dziękujemy za to wzruszające spotkanie. Dzieciom i wychowawcom dziękujemy za przybycie oraz niespodzianki, nie obyło się bowiem bez symbolicznych laurek oraz ręcznie wykonanych motyli jako symboli osób głuchych. Wierzymy, że to nie było ostatnie nasze spotkanie z tematem osób niepełnosprawnych. Do następnego!