Bieg Tropem Wilczym

"Biało-czerwona wiara i siła

Historia znowu koło zatoczyła

Z okrutnych wspomnień, strzępów pamięci

Z kolan powstają Żołnierze Wyklęci"

1 marca, corocznie obchodzone jest w Polsce święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

To święto "jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym  społecznościom   lokalnym,   których    patriotyzm   i   stała   gotowość   ofiar  na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata".

W tym dniu o godzinie 10:00 uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki pod opieką wychowawców uczestniczyli w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

Uczestnicy pokonali dystans 1963 metry. Jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Bieg jest wydarzeniem upamiętniającym żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.                                   Bieg miał charakter rekreacyjny. Najważniejszy był sam udział, a nie rywalizacja i czas,
w jakim pokonaliśmy trasę.

Trasa została wyznaczona przez nauczyciela wychowania fizycznego, pana Ł. Ratajczaka
w lesie w Niechlowie. Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem pokonywali trasę. Na mecie otrzymali medale, które zostały własnoręcznie wykonane przez uczniów pod kierunkiem wychowawców. Celem ich wykonania był rozwój postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury narodowej, rozbudzanie szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń, wzmacnianie więzi historycznych, kulturowych i narodowych, kształtowanie więzi i świadomości obywatelskiej z krajem ojczystym. Po powrocie do szkoły uczniowie uczestniczyli w krótkim apelu  z okazji tego święta. Uczennice z klasy VII pod kierunkiem pani M. Mizińskiej przybliżyły społeczności szkolnej losy ukazujące różne życiowe drogi Żołnierzy Wyklętych, które ostatecznie splotły się w walce przeciwko narzuconej przez stalinowskich oprawców władzy.

Po apelu uczniowie zostali poczęstowani ciepłym posiłkiem przygotowanym przez pracowników obsługi.

E. Stojanowska, Ł. Ratajczak, B. Pospiech