Upamiętnienie 80. rocznicy powstania Armii Krajowej

14 lutego 2022r. to dla Społeczności Szkolnej Zespołu w Niechlowie szczególny dzień. 80 lat temu powołano Armię Krajową, która od 1 września 1992r. jest Patronem Szkoły Podstawowej w Niechlowie. W tym dniu gościliśmy Wójta Gminy Pana Michała Frąckowiaka i Panią Skarbnik Gminy Agnieszkę Przybylską, którzy wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę powstania Armii Krajowej oraz w otwarciu wystawy prac laureatów XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, której dokonał dyrektor PCDNiPPP w Górze Pan Bernard Bazylewicz.

Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się ceremoniałem przed pamiątkowym obeliskiem w asyście pocztu sztandarowego. Uczniowie i zgromadzeni goście odśpiewali hymn państwowy, złożyli kwiaty i uczcili minutą ciszy wszystkich Bohaterów AK. Następnie  wszyscy spotkali się w holu szkoły, gdzie mogli wysłuchać prezentacji, która  ilustrowała historię Armii Krajowej.

Tradycją szkoły jest również organizowanie co roku wystawy prac laureatów  Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym ,,Armia Krajowa- Siłą Zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego”. W tym roku była to już XXIII edycja tegoż konkursu. Otwarcia wystawy dokonał dyrektor PCDNiPPP w Górze Bernard Bazylewicz. Do konkursu zgłoszono aż 196 prac, z czego 91 komisja zakwalifikowała do finału ogólnopolskiego. Wśród tych prac znalazły się prace uczniów z naszej szkoły- Natalii Mróz, która zajęła I miejsce w kat. gra dydaktyczna, Stanisława Monkiewicza, który zajął II miejsce w kat. gra dydaktyczna oraz Natalii Sobczyk, która zajęła I miejsce w kat. praca przestrzenna. Gala wręczenia nagród odbędzie się 10 czerwca w Domu Kultury w Górze, jednak podczas uroczystości Pan Wójt postanowił dodatkowo wyróżnić trzech laureatów z naszej szkoły, wręczając im książki oraz tablety. Wszystkim laureatom gratulujemy, a chętnych zapraszamy do obejrzenia wystawy, która będzie w szkole prezentowana przez najbliższe 2 tygodnie.

Goście zwiedzili także nową siedzibę Klubu Historycznego, który działa w szkole od 2011r.  W pomieszczeniu tym swoje godne miejsce znalazły unikatowe pamiątki przekazywane nam przez żołnierzy AK, m.in. książki z prywatnej kolekcji śp. dra Michała Ganowicza, który do 2007r. był prezesem oddziału Leszno ŚZŻAK. W Klubie gromadzone są także prace laureatów konkursu o Armii Krajowej, a także medale i odznaczenia przyznawane szkole za kultywowanie pamięci o Bohaterach AK. Należą do nich np. Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Medal ,,Pro Patria” czy odznaczenie ,,Świadek Pamięci”.

Dziękujemy wszystkim gościom za uświetnienie swoją obecnością naszej uroczystości oraz nauczycielom za jej przygotowanie.

Wicedyrektor Halina Kuchta

Zdjęcia dzięki uprzejmości Krystiana Pacholskiego / PCDNiPPP w Górze