Sprawozdanie z przeprowadzonych zajęć w II półroczu roku szkolnego 2018/2019 w Zespole Szkół w Niechlowie ramach realizowanego projektu „Edukacja inwestycją w przyszłość”

W drugim półroczu w naszej szkole kontynuowano prowadzone wcześniej zajęcia z zakresu przedmiotów przyrodniczych, m.in. z biologii i chemii. Realizowane były one przez grupy uczniów szczególnie zainteresowanych przedmiotami.

Koło biologiczne i chemiczne

Na zajęcia biologiczne uczęszczało systematycznie 5 uczniów z trzeciej klasy gimnazjum, a chemiczne 5 uczniów z klasy ósmej szkoły podstawowej. Spotkania odbywały się raz w tygodniu. Uczniowie w ramach kół poznawali metodę badawczą, przeprowadzali doświadczenia, planowali swoją pracę i zespołu oraz odkrywali w sobie nowe umiejętności, m.in. uczyli się prezentowania efektów swoich działań, która to umiejętność jest niezwykle ważna w rozwoju każdego człowieka. Poprzez eksperymenty i pokazy zdobywali wiedzę w sposób łatwy i ciekawy. Podczas zajęć wykorzystywali TIK i zasoby pracowni komputerowej.  Uczniowie z zakresu przedmiotu:

- biologia, uczyli się obserwować zjawiska przyrodnicze, stawiać problem badawczy, hipotezę i wyciągać wnioski z doświadczeń; planowali i odróżniali w miarę możliwości próby kontrolne i badawcze; korzystali z programów, które ułatwiają i uatrakcyjniają proces zdobywania wiedzy; powtarzali treści i rozwiązywali testy utrwalające.

- chemia, nauczyli się opisywać przebieg doświadczenia, dokonywać obserwacji; przeprowadzać proste doświadczenia chemiczne z zachowaniem zasad bezpieczeństwa; korzystali również z programów, które ułatwiają i uatrakcyjniają proces zdobywania wiedzy; badali właściwości wybranych substancji i ich wpływ na organizmy. Pisali wzory związków chemicznych i utrwalali sobie tworzenie modeli atomów.

Atrakcyjną propozycją udziału uczniów w projekcie był udział w wyjeździe edukacyjnym do Muzeum Człowieka oraz Wrocławskiego Parku Technologicznego, gdzie uczniowie uczestniczyli  w ciekawych zajęciach z przedsiębiorczości oraz biologii.

Zajęcia koła biologicznego i chemicznego odbywały się w środy.

Liczba zrealizowanych godzin w II półroczu to:

Koło biologiczne –   7 godz.

Koło chemiczne –    5 godz.

Nauczyciel prowadzący zajęcia: Monika Jankowiak