Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”

 

1 marca po raz kolejny obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”. Święto to ustanowił Sejm uchwałą z dnia 3 lutego 2011r., w uzasadnieniu której napisano: ,,W hołdzie ,,Żołnierzom Wyklętym”- bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Wiedza o Antykomunistycznym Podziemiu Zbrojnym po 1944r. jest w społeczeństwie nadal niewielka. Jan Paweł II mówił: ,,Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przeniesionego ze Wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią”.

 W ostatnich latach ich bohaterska i tragiczna zarazem historia coraz bardziej staje się przedmiotem zainteresowania także wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Wynika to nie tylko z faktu, że dzieje Żołnierzy Wyklętych były przez wiele lat zakłamywane lub przemilczane.

Uczniowie Zespołu Szkół w Niechlowie od 5 lat upamiętniają te wydarzenia. Klub Historyczny przygotowuje okolicznościową wystawę, a na budynku szkoły powiewają biało-czerwone  flagi. Uczniowie biorą także udział w konkursach  o bohaterach walki o wolność i niepodległość Polski w latach 1944-1963. W tym roku gimnazjaliści uczestniczyli w Powiatowym Konkursie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się 01 marca w Górze. Organizatorami konkursu byli: Górowski Klub Gazety Polskiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Górowskiej, Oddział Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu oraz Zespół Szkół im. S. Kaliskiego w Górze. Patronat honorowy nad konkursem objęli posłowie RP prof. Mariusz Orion Jędrysik i dr Sławomir Węgrzynowicz. Nasza szkołę reprezentowali: Malwina Marcinkowska i Grzegorz Magdycz, których do konkursu przygotowywała Pani Gabriela Krzyżanowska- nauczyciel historii. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test wiedzy i umiejętności związanych z tematem konkursu. Przygotowywali się do niego w oparciu o dostępna literaturę- biuletynów IPN, które posiadamy w szkolnej bibliotece oraz materiały źródłowe ze stron internetowych wskazanych przez organizatora. Niezwykle cieszy sukces Grzegorza Magdycza, który w finale powiatowym zajął II miejsce. Sukces tym cenniejszy, że gimnazjaliści rywalizowali w jednej kategorii wiekowej z uczniami szkól ponadgimnazjalnych.

Wicedyrektor Zespołu Szkół w Niechlowie

Halina Kuchta