Królowa liczenia - to tabliczka mnożenia

Uczniowie klasy trzeciej obchodzą Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Możemy już teraz sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia. Otwórzmy link https://www.wmtday.org/pl/app/exam

W ramach realizacji innowacji pn. „Królowa liczenia, to tabliczka mnożenia” uczniowie klasy trzeciej obchodzili „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”. W przeddzień tego matematycznego święta, 16.11 udali się na wycieczkę, by sprawdzić znajomość iloczynów i ilorazów wśród mieszkańców Niechlowa. Zaplanowali odwiedziny w Zakładzie Wodociągów, Gminnym Ośrodku Kultury. Gminnej Bibliotece, Przedsiębiorstwie Przemysłu Ziemniaczanego, warsztacie samochodowym p. Borowiaka, okolicznych sklepach – p. Czak oraz Chacie Polskiej, Punkcie Pocztowym, Urzędzie Gminy, Ośrodku Zdrowia. Nie ominęli pracowników naszej szkoły. Odwiedzili gabinet p. dyrektor, sekretariat, księgowość, bibliotekę, odziały przedszkolne. Podczas spaceru napotkani mieszkańcy także wzięli udział w sprawdzianie znajomości tabliczki mnożenia. Część uczniów klasy pełniła rolę asystentów (to ci, którzy jeszcze nabywają umiejętności sprawnego liczenia), część pełniła rolę egzaminatorów (to ci uczniowie, którzy znają bardzo dobrze wszystkie iloczyny). Koordynatorem przedsięwzięcia była wychowawczyni klasy p. Dorota Izdebska, którą wspomagał nauczyciel organizujący pracę w klasie p. Agnieszka Kużdowicz.  Należy wspomnieć, że dzień ten został ogłoszony Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia przez twórców specjalnych kart do nauki tabliczki mnożenia, „Kart Grabowskiego”. Zestawy tych kart dedykowane tabliczce mnożenia pozwalają w sposób łatwy i przyjemny nauczyć się właśnie tabliczki mnożenia. Uczniowie starannie przygotowali się do tego przedsięwzięcia, mieli przygotowane zestawy z iloczynami, ilorazami i specjalnymi zagadkami o podwyższonym stopniu trudności. Nieocenione okazały się materiały przygotowane przez firmę „Karty Grabowskiego”. Na tę okoliczność powstała również gazetka w Galerii Wspierania Uzdolnień, na której dumnie widniało hasło „Jesteśmy zdolni – znamy tabliczkę mnożenia”. Trzecioklasiści chętnie skorzystali również z magnetycznej tabliczki mnożenia, która została wyeksponowana na holu szkoły przez uczniów klas starszych, którzy pod opieką nauczycielki p. Anny Zarzyckiej również sprawdzali swoje umiejętności w tym temacie. Rano, na pierwszej lekcji złożyli wizytę swoim młodszym kolegom, uczniom klasy trzeciej i zrobili im egzamin z tabliczki mnożenia. Zadanie opisane powyżej wpisało się w realizację podstawy programowej oraz treści innowacji realizowanej w klasie trzeciej przez wychowawcę klasy. Matematyczna wycieczka była dla uczniów nowym doświadczeniem, sprawdzianem na sprawczość działań, możliwością kontaktu ze środowiskiem oraz świetną zabawą. 17.11. 2023r. - matematyczne zagadki przeniosły się na teren klasy. Uczniowie obliczali iloczyny korzystając z kart pracy przygotowanych przez wychowawcę, grali w gry utrwalające tabliczkę mnożenia np. rzucając dwoma kostkami dziesięciościennymi z cyframi od 0-9, rozwiązywali zadania z treścią związane z mnożeniem, grali w gry z użyciem Kart Grabowskiego - np. "Salto", "Szeryf", "Pasjans".

Twórca kart Andrzej Grabowski powiedział "Opanowanie tabliczki mnożenia i wykorzystanie jej w życiu codziennym jest problemem dla wielu dzieci. Postanowiłem to zmienić.

Zmieniajmy, to co jest do zmiany. Takie działania temu sprzyjają.

Dziękuję WSZYSTKIM, którzy wzięli udział w tym matematycznym wyzwaniu - wychowawca klasy trzeciej, Dorota Izdebska

zdjęcia Agnieszka Kużdowicz/Dorota Izdebska