Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

Grzegorz Kasdepke znany jest szerszemu gronu czytelników nie tylko jako pisarz książek dla dzieci i młodzieży, ale także jako podróżnik oraz dziennikarz. Jest autorem wielu bajek, opowiadań i książek edukacyjnych, m.in.: Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu, Kacperiada, Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci, Detektyw Pozytywka, Horror! Czyli skąd się biorą dzieci?, Mity dla dzieci, Ostrożnie. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu dla dzieci Świerszczyk. Jest laureatem wielu nagród. W 2019 roku Kapituła Orderu Uśmiechu postanowiła dołączyć go do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu.
   12 października dzięki współpracy z Biblioteką Gminną w Niechlowie, uczniowie klas I-IV mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu autorskim z panem Grzegorzem Kasdepke. Po powitaniu gościa przez Panią Karolinę Czak, dyrektor Biblioteki Gminnej w Niechlowie, Pan Kasdepke rozpoczął swoje spotkanie od barwnych i dowcipnych opowieści o swojej twórczości, o zawodzie pisarza, dziennikarza, a przede wszystkim o swojej drodze do pisania książek dla dzieci. Ma już ich na swoim koncie około 60. Następnie zaprezentował książkę Co to znaczy… czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń.  Pan Kasdepke w sposób zabawny i niezwykle kreatywny zapoznał naszych najmłodszych czytelników ze związkami frazeologicznymi. Uczniowie mierzyli się z pytaniami autora, wspierając się czytanymi fragmentami książki Co to znaczy… W trakcie spotkania pan Grzegorz  wspomniał również o swojej pierwszej książce Kacperiadzie, którą napisał dla swojego syna. Teraz, kiedy jego syn Kacper ma już 28 lat, ta książka jest dla niego rodzajem pamiętnika.
   Druga część spotkania zamieniła się w konferencję prasową, podczas której to uczniowie mogli zadać pisarzowi dziesiątki pytań. Pan Kasedpke z wielką cierpliwością odpowiadał na pytania dzieci,  których inwencja twórcza w tym zakresie była czasami zaskakująca. W ramach podziękowania za spotkanie, delegacja uczniów wręczyła pisarzowi laurki i drobny upominek. Zamknięciem autorskiego spotkania była możliwość zakupu wybranej książki, uzyskanie autografu z miłą dedykacją, a także możliwość osobistego porozmawiania z Panem Grzegorzem Kasdepke. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć. Uczniowie stwierdzili, że było to fantastyczne i bardzo wesołe spotkanie.
   Serdecznie dziękujemy pracownikom Biblioteki Gminnej w Niechlowie za zaproszenie, a uczniom klas I - IV wraz z opiekunami: p. Joanną Tomaszewską - Rząsą, p. Anną Lewczuk, p. Dorotą Izdebską, p. Katarzyną Ratajczak, p. Anną Magdycz, za miłe i niezwykle inspirujące spotkanie. Mamy nadzieję, że jeszcze się zobaczymy!

Ewelina Stojanowska, Anna Lewczuk