Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

Wycieczka do Domachowa

      Domachowo w gminie Krobia to wieś, w której tradycja jest ciągle żywa a folklor biskupiański przyciąga gości z całego kraju.  Właśnie w takienietypowe miejsce wybrali się na wycieczkę szkolną uczniowie klasy 3, 7 i 8. Wyjazd miał miejsce 5.10.2023r.
     Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od zabytkowego, drewnianego kościółka. Po wnętrzach świątyni oprowadził uczniów ksiądz proboszcz. Pokazał zabytkowe polichromie i opowiedział o historii najstarszego drewnianego kościoła w Polsce. Mogliśmy także poobserwować pracę osób, które są konserwatorami zabytków. Następnie uczestnicy niecodziennej lekcji folkloru udali się do budynku Gościńca biskupiańskiego, by tam obejrzeć i przymierzyć tradycyjne stroje biskupiańskie, poznać instrumenty kapeli biskupiańskiej, nauczyć się tańczyć i śpiewać. Zajęcia prowadzili ubrani w tradycyjny strój Biskupianie- p. Beata Kabała i p. Krzysztof Polowczyk. Następnym zadaniem uczniów było malowanie wzorów biskupiańskich na torbach i ozdabianie ich różnymi motywami ludowymi. Widać było ogromne zaangażowanie młodych twórców. Bardzo ciekawym elementem wycieczki była legenda opowiedziana przez p. Magdalenę Grzymisławską. Historia opatrzona była ilustracją muzyczną stworzoną przez p. Macieja Grzymisławskiego. Bogactwo instrumentów zgromadzonych przez gospodarza zachwyciło uczestników wycieczki zwłaszcza, że uczniowie mogli zagrać na wielu z nich. Zapoznali się z wyglądem i brzmieniem oryginalnych bębnów  kongo, djembe, dun-dunów, bongosów. Pod kierunkiem naszego gospodarza uczyli się wydobywać z nich dźwięki, które można nie tylko usłyszeć, ale także poczuć całym ciałem. Uczniowie mieli również możliwość poznania innych instrumentów takich jak kalimba, handpan, gong czy misy kryształowe. Ich dźwięki prawdziwie zaczarowały starszych i młodszych. Miłym elementem wycieczki był słodki poczęstunek. Po wielu zadaniach wymagających zaangażowania i wysiłku, miło było posilić się i odpocząć w fantastycznym towarzystwie.               
      Pełni wrażeń i nowych doświadczeń oraz wiedzy wróciliśmy do swoich domów. Szczególne podziękowania kierujemy do państwa Magdaleny i Macieja Grzymisławskich, którzy wspaniale nas ugościli i podzielili się swoją wiedzą.

JoannaTomaszewska-Rząsa