Narodowe Czytanie 2023

Wraz z początkiem roku szkolnego, uczniowie naszej szkoły intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. Narodowe Czytanie jest doskonałą okazją, aby wszyscy docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku, 9 września, odbyła się 12. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą, czytali powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Spotkanie zostało zostało zorganizowane przy współpracy z Biblioteką Gminną w Niechlowie w sali widowiskowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechlowie.

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły z klas VII i VIII,  Julia Biedrzyńska, Amelia Szymanek, Nikola Trojniar, Anna Kwaśnik i Szymon Juraszek wraz z nauczycielem przygotowującym, p. Ewelina Stojanowską, wzięli udział w akcji. Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników spotkania. Następnie uczniowie klasy VIII przybliżyli zebranym krótki życiorys autorki oraz kwestie poruszane w powieści. Natomiast uczniowie z Zespołu: Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Sicinach i Przedszkole w Sicinach przedstawili krótkie charakterystyki głównych bohaterów.
         W kolejnej części spotkania odbyło się odczytanie fragmentów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Z naszej szkoły do wspólnego czytania przyłączyły się panie: Anna Majer- Dyrektor  Zespołu: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie, Małgorzata Mizińska - wicedyrektor Zespołu oraz nauczyciele: p. Anna Lewczuk, p. Dorota Izdebska, p. Beata Mielcarek i p. Aneta Mendyka. Na zakończenie uczennice z klasy VII zaśpiewały piosenkę Czerwonych Gitar „Niebo z moich stron” na tle prezentacji fragmentów filmu z 1986 r. „Nad Niemnem”.
         Serdecznie dziękujemy uczestnikom tegorocznej edycji i mamy nadzieję, że w przyszłorocznej akcji możemy liczyć na wsparcie miłośników literatury polskiej. Na kolejną edycję Narodowego Czytania zapraszamy za rok. Przeczytamy wówczas Kordiana Juliusza Słowackiego. Do miłego zobaczenia!

Ewelina Stojanowska, Anna Lewczuk