Gościliśmy u naszych przyjaciół w Kaczkowie

10 listopada 2022r. delegacja uczniów wraz z opiekunem oraz wicedyrektor szkoły uczestniczyli w obchodach 15. rocznicy nadania szkole imienia Armii Krajowej w Kaczkowie.

Od wielu lat to nasza zaprzyjaźniona szkoła, z którą współpracujemy w zakresie kultywowania tradycji o żołnierzach Armii Krajowej, wspólnie świętujemy, wymieniamy się doświadczeniami i aktywnie spędzamy czas, np. uczestnicząc w biegu ,,Tropem Wilczym”. Zawsze spotykamy się tam z ogromną życzliwością.

W tym roku poczet sztandarowy w składzie: chorąży- Mikołaj Chajdas, asysta: Karolina Woźnica i Izabela Guz godnie reprezentowały nasza społeczność szkolną podczas obchodów Święta Patrona połączoną z obchodami Święta Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kościele pw. Św. Marcina w Kaczkowie. Następnie na placu przy kościele wszyscy uczestnicy zebrali się przy pamiątkowym obelisku, aby oddać hołd poległym żołnierzom AK. Symboliczną wiązankę w imieniu  uczniów i pracowników naszej szkoły złożyła uczennica Anna Kwaśnik wraz z wicedyrektor szkoły.

Dalsza uroczystość odbywała się w sali wiejskiej w Rojęczynie.  Mogliśmy wysłuchać piosenek patriotycznych w wykonaniu laureatów Powiatowego Przeglądu Piosenki Patriotycznej oraz obejrzeć montaż słowno-muzyczny opowiadający o losach uwięzionego Białego Orła. Następnie mogliśmy zwiedzić wystawę pod hasłem: ,,Mamo, ja nie chcę wojny!” stanowiącą niezwykle przejmujące dziecięce świadectwo wojny. Znajdowały się na niej historyczne rysunki polskich dzieci z 1946r., będące zapisem ich przeżyć z okresu II wojny światowej oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich gromadzone na portalu Mom I sce war. Wystawa pokazała, że wojna wygląda w oczach dziecka zawsze tak samo. Niezależnie od miejsca i czasu jest wielkim złem, a dziecko zawsze jest w niej ofiarą.

Następnie przyszedł czas na gratulacje i podziękowania. Życzenia od naszej społeczności szkolnej odczytała Anna Kwaśnik, a Karolina Woźnica przekazała symboliczną pamiątkę- książki do biblioteki szkolnej.

Na zakończenie spotkaliśmy się przy wspólnym stole, by podzielić się wrażeniami z uroczystości. Uczniowie mieli okazję spędzić czas ze swoimi rówieśnikami, którzy przyjechali jako delegacje z innych szkół. Nasza delegacja godnie reprezentowała szkołę, za co chciałam uczniom serdecznie podziękować. Dziękuję również Panu Łukaszowi Ratajczakowi za przygotowanie pocztu sztandarowego i sprawowanie opieki.

Wicedyrektor Halina Kuchta