Wielka lekcja tolerancji

WIELKA LEKCJA TOLERANCJI

Kiedy mówimy o tolerancji mamy na myśli poszanowanie cudzych poglądów, wierzeń, różniących sie od naszych własnych. Tolerancja to również wyrozumiałość i akceptacja dla odmienności koloru skóry czy wyglądu.

Pracując z  uczniami, pragniemy wyposażyć ich w odpowiednie wartości, których rola w życiu  jest ogromna. Musimy wyznaczyć sobie główne cele, do których będziemy zmierzać. Z pewnością celem nadrzędnym jest szacunek do drugiego człowieka bez względu na jego światopogląd, wyniki w nauce czy odmienny wygląd. Ważne jest abyśmy wspólnie nauczyli również młode pokolenie aby właściwie umiało reagować na zachowania nietolerancyjne w swoim otoczeniu, pamiętając aby negować zachowanie a nie człowieka.

1 lutego 2018 roku uczniowie klasy IVa, V, II G obejrzeli  film pt. " Cudowny chłopak". Głównym bohaterem jest uczeń klasy V o imieniu Auggie. Auggie na skutek choroby przeszedł 27 operacji ratujących mu życie. Jego twarz pokryta jest wieloma bliznami, na które ani on, ani jego najbliżsi nie mieli wpływu.  Kiedy rodzice postanowili, że chłopiec rozpocznie naukę w szkole publicznej wspólnie z rówieśnikami, blizny pojawiły się również w jego sercu. Blizny zadawane przez rówieśników, koleżanki i kolegów ze szkoły, którzy w Auggim potrafili dostrzec tylko chłopca ze zdeformowaną twarzą.

Historia chłopca, który musiał radzić sobie z wieloma przeciwnościami losu wywołała duże wzruszenie nie tylko wśród naszych uczniów ale również wśród opiekunów, którzy nie ukrywali swojego wzruszenia.

Mam wielką nadzieję, że działania wychowawcze podejmowane przez nauczycieli, wychowawców, rodziców sprawią, że żaden uczeń naszej szkoły nie będzie czuł się dyskryminowany z jakichkolwiek pobudek.

Dziękuję wychowawcom: p. A. Majer i p. Ł. Ratajczakowi oraz opiekunom: p. B. Serafin i        N. Kuchcie,  za pomoc w organizacji wyjazdu.

Beata Mielcarek