Zespół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej i Przedszkole w Niechlowie

OdkrywaMY TALENTY - Projekt "Kropka w kropkę"

Projekt plastyczny „ Kropka w kropkę”

„Prawdziwa sztuka to taka, która powstaje dzięki potrzebie tworzenia" - Albert Einstein

Od 2003 roku obchodzony jest 15 września na całym świecie Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to dzień odkrywania talentów. Idea obchodów tego dnia związana jest z opowiastką o dziewczynce  - Vasthi, która nie wierzyła w swój talent plastyczny. Doceniona przez nauczycielkę i zachęcona przez nią do działania dziewczynka zaczyna tworzyć. Organizuje nawet wystawę i zachęca innych do tworzenia.

W naszej szkole we wrześniu na lekcjach plastyki każda z klas tworzyła kropki.

Klasy czwarte tworzyły mandalę. Mandala to rysunek na planie koła, Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza “koło życia, cały świat, święty krąg”. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. Czwartoklasiści rysowali mandale pastelami olejnymi. Ich prace obiły korytarz szkoły.

Uczniowie klasy piątej stworzyły mandalę w technice metaloplastyki. Na aluminiowej tacce tworzyli wzory w z motywem roślinnym.

Klasa szósta posłużyła się techniką grafiki. Odbijała barwne koła używając farb plakatowych. Były to monotypie, czyli odbitki niepowtarzalne, odbijane tylko raz.

Chętni uczniowie klasy siódmej postanowili pokolorować gotowy wzór mandali, natomiast gimnazjaliści wykonali kaligram w kształcie kropki. Kaligram to graficzny układ strof i wersów, oddający kształt przedmiotu związanego z ich treścią. W tym wypadku była to kropka – koło.

Projekt pokazał, ze mała kropka może być inspiracja to działań plastycznych, tworzenia, poznawania ciekawych technik oraz wiary we własne siły.  

Tekst i zdjęcia zamieściła Dorota Izdebska, nauczyciel plastyki