Uczniowie Zespołu Szkół w Niechlowie na wystawie w Dolnośląskim Kuratorium Oświaty

Zespół Szkół w Niechlowie od 2010r. jest członkiem Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów AK. W ramach tegoż członkostwa uczniowie wyjeżdżają na konferencje historyczne organizowane przez Oddział IPN we Wrocławiu. Dzięki staraniom pracowników Referatu Edukacji Historycznej IPN we Wrocławiu- Pani Sylwii Krzyżanowskiej i Pana Wojciecha Trębacza uczestniczyli także  w wielu wycieczkach edukacyjnych, zwiedzając ciekawe miejsca historyczne. Byli w Muzeum Powstania Warszawskiego, odwiedzili m. in. Żagań, twierdzę w Kłodzku, Łódź. W ramach działalności Rodziny co roku odbywają się różnorodne konkursy historyczne oraz przygotowywane są okolicznościowe wystawy. W tym roku wszystkie szkoły należące do Rodziny, przygotowywały wystawę pod hasłem: ,,Kobiety w Armii Krajowej”, która 29 lutego została zaprezentowana w Sali Kolumnowej gmachu Urzędu Marszałkowskiego, a następnie w holu Kuratorium Oświaty.

Grupa uczniów z naszej szkoły pod kierunkiem Pani Gabrieli Krzyżanowskiej- nauczyciela historii i opiekuna Klubu Historycznego- na zajęciach pozalekcyjnych przygotowała prezentację postaci Pani Joanny Kiąca- Fryczkowskiej- uczestniczki Powstania Warszawskiego mieszkającej obecnie w Lesznie, która niejednokrotnie uczestniczyła w naszej szkole w Święcie Patrona.

Podczas otwarcia wystawy miało także miejsce podsumowanie konkursów, w których uczestniczyli uczniowie ze szkół należących do Rodziny. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Za prace literackie w konkursie ,,Wierszem i prozą o Bohaterach AK”  I miejsce uzyskała Malwina Marcinkowska, a II miejsce Klaudia Cwynar. Obie są uczennicami gimnazjum i przygotowały swoje prace pod kierunkiem nauczyciela j. polskiego Haliny Kuchty. W kolejnym konkursie: ,,Dzienniczek lektur o Armii Krajowej” uczniowie wykonywali prace w zespołach dwuosobowych. Z naszej szkoły nagrodzeni zostali: w kategorii szkół podstawowych- Maja Góral i Karolina Suchińska oraz Sara Kulawiec i Aleksandra Monkiewicz (nauczyciel przygotowujący do konkursu- Elżbieta Sokołowska). W kategorii gimnazjów- Agata Janik i Jakub Góral (nauczyciel- Halina Kuchta). Wymienieni uczniowie uczestniczyli w wystawie i odebrali nagrody z rąk Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Podczas wystawy uczniowie mieli również okazję wysłuchać wykładu historycznego Pana Wojciecha Trębacza z IPN we Wrocławiu.

Takie wydarzenia są dla uczniów nie tylko ciekawa lekcją historii, ale także wspaniałą promocją naszej szkoły i gminy.

Wicedyrektor Zespołu Szkół w Niechlowie

Halina Kuchta