NASZE ŚWIĘTO

28 stycznia 2016r.  obchodziliśmy uroczystość Święta Patronów obu szkół wchodzących w skład naszego Zespołu. To święto jest dla nas zawsze wydarzeniem niezwykle podniosłym i uroczystym. W historii naszej szkoły to już ponad 20 letnia tradycja. W przyszłym roku będziemy obchodzić 25. rocznicę nadania imienia szkole podstawowej, 15. rocznicę nadania imienia gimnazjum i 15 rocznicę nadania szkole podstawowej sztandaru szkoły. W naszej codziennej pracy wychowawczej dbamy o to, aby wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna, które dla naszych Patronów były sensem życia, również dla współczesnej młodzieży miały wartość fundamentalną.

Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością żołnierze AK w osobach: Ludwik Misiek- wiceprezes ŚZŻAK oddział Poznań, Stanisław Holak- członek Zarządu ŚZŻAK oddział Poznań, Żołnierz Wyklęty z Podlasia, Marian Sobkowiak- prezes ŚZŻAK oddział Leszno, Marek Goryniak i Barbara Piwońska- syn i córka zmarłej Pani Stefanii Goryniak- poprzedniej prezes ŚZŻAK oddział Leszno, wieloletni przyjaciele naszej szkoły aktywnie wspierający działalność leszczyńskiego oddziału ŚZŻAK w Lesznie. Zaproszeni przedstawiciele IPN we Wrocławiu nie mogli przybyć ze względu na inne obowiązki w tym terminie, ale otrzymaliśmy od Pana Roberta Żurka- kierownika oddziału IPN we Wrocławiu okolicznościowe życzenia. Serdeczne życzenia w imieniu Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej przysłała jej przewodnicząca- Pani Dorota Rasała- Świtoń- Dyrektor Gimnazjum nr 2 im Armii Krajowej w Oleśnicy.

Naszą uroczystość zaszczycili również swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych: Pani Beata Pona- Wójt Gminy i Pani Ewa Piotrowiak- Przewodnicząca Rady Gminy, przedstawiciele lokalnych instytucji i zakładów. Po raz pierwszy w naszej szkole gościł Pan Tadeusz Birecki- prezes koła łowieckiego ,,Kaczor 26”. To dzięki współpracy z tym kołem uczniowie mogli podziwiać okolicznościową wystawę trofeów łowieckich. Na naszą uroczystość przybyli również dyrektorzy szkół z terenu gminy wraz z pocztami sztandarowymi i delegacjami uczniów. Gościliśmy również delegację z zaprzyjaźnionej szkoły z Wielkopolski- dyrektora Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczkowie z siedzibą w Rojęczynie Pana Karola Olendra wraz z pocztem sztandarowym i delegacją  uczniów. To już prawie 10 letnia tradycja wspólnego świętowania  i współpracy w kultywowaniu pamięci o Żołnierzach Niezłomnych.

Na naszą uroczystość przybyli również emerytowani dyrektorzy i nauczyciele szkoły oraz rodzice naszych uczniów. Wszyscy goście otrzymali okolicznościowy biuletyn prezentujący ciekawe wydarzenia i projekty realizowane w ostatnim czasie w naszej szkole.

Przygotowując się do Święta Patrona uczniowie naszego Zespołu wzięli udział w wielu konkursach wiedzy i konkursach plastycznych, które odbywały się pod Patronatem Dolnośląskiej Rodziny Szkół im. Armii Krajowej. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje konkurs organizowany już od 17 lat przez Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze pod hasłem: ,,Armia Krajowa- Siłą Zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego”. Jego inicjatorami byli Pani Maria Chomicz- doradca metodyczny PCDN w Górze oraz śp. Stanisław Sznigir- żołnierz AK ze ŚZŻAK oddział w Lesznie. Od wielu lat podsumowanie tegoż konkursu wraz z wystawą prac odbywa się w naszej szkole, stąd również obecność na naszej uroczystości organizatorów tego konkursu- Dyrektora PCDNiPPP w Górze- Bernarda Bazylewicza i Pani Marii Chomicz- przewodniczącej komisji konkursowej, która odczytała protokół komisji z oceny prac konkursowych. Spośród 305 prac, które zostały wykonane przez uczniów w ramach tegoż konkursu, komisja nagrodziła 37. Wśród laureatów znalazło się 4 uczniów naszego gimnazjum: Bartłomiej Cieślak, Paulina Turkowska, Aleksandra Myśka i Malwina Marcinkowska, którzy przygotowali prace pod kierunkiem nauczycieli: Pani Doroty Izdebskiej i Haliny Kuchty. Serdecznie im gratulujemy.

Uroczystość rozpoczęła się, zgodnie z ceremoniałem szkoły, wprowadzeniem sztandarów i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie przedstawiciele szkół oraz przybyli goście złożyli kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem przed budynkiem szkoły, chcąc uczcić pamięć wszystkich żołnierzy poległych w walce o wolną Ojczyznę.

Potem wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć wzruszający montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem Pani Marzeny Witt, którego hasłem przewodnim były słowa naszego Wieszcza - ,, „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. Szczególny aplauz zgromadzonej publiczności zyskała wiązanka piosenek powstańczych wykonana przez uczniów przy akompaniamencie Pana Jana Bidy- myśliwego koła łowieckiego ,,Dzik” z Wąsosza.

Po części oficjalnej zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć wystawę prac konkursowych nagrodzonych w XVII Międzywojewódzkim Konkursie ,,Armia Krajowa- Siłą Zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego” oraz zwiedzić siedzibę Klubu Historycznego, w której gromadzimy pamiątki przekazywane nam przez żołnierzy Armii Krajowej, w tym unikatowe pozycje książkowe z prywatnych zbiorów śp. dra Michała Ganowicza, byłego Prezesa oddziału ŚZŻAK w Lesznie, który przekazał je naszej szkole.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim gościom, przyjaciołom naszej szkoły za obecność, wszelką życzliwość, dobre słowo oraz otrzymane gratulacje i życzenia. Takie gesty utwierdzają nas w przekonaniu, że wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu, tolerancji i miłości to ważne zadanie w naszej pracy dydaktyczno- wychowawczej.  Szczególne słowa podziękowania kierujemy do przybyłych żołnierzy Armii Krajowej i członków ich rodzin kultywujących pamięć o ich bohaterstwie i niezłomności. Mamy nadzieję, że zbliżający się Jubileusz 25-lecia nadania naszej szkole zaszczytnego imienia Armii Krajowej pozwoli nam po raz kolejny wspólnie przeżyć ,,żywą” lekcję historii.

Dziękuję

Wicedyrektor Zespołu Szkół w Niechlowie