Powiatowy Zespół Pedagogów gościnnie w Zespole Szkół w Niechlowie

3 grudnia 2015 roku na zaproszenie pedagog Beaty Mielcarek w Zespole Szkół w Niechlowie odbyło się pierwsze wyjazdowe spotkanie pedagogów powiatu górowskiego. Inspiracją do spotkania był udział pedagogów Barbary Łysik i Beaty Mielcarek w konferencji poświęconej roli edukacji w przeciwdziałaniu agresji i kształtowaniu postaw tolerancyjnych zorganizowanej przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu. Uczestnictwo w panelu dyskusyjnym „Przestrzeń społeczna bez nienawiści - dobre praktyki dolnośląskich instytucji ” sprawiło , że zdobytą wiedzą i spostrzeżeniami postanowiły podzielić się z koleżankami po fachu.Tematem spotkania była „mowa nienawiści”oraz pokazanie dobrych praktyk, których zadaniem jest przeciwdziałanie agresji, kształtowanie postaw tolerancyjnych i eliminowanie stereotypów i uprzedzeń.Działania przeciwko mowie nienawiści, definiowanej najczęściej jako przejaw nietolerancji, dyskryminacji, rasizmu czy ksenofobi w praktyce edukacyjnej wiążą się z edukacją o prawach człowieka - ”Wszystko wypływa z praw innych ludzi i mojego nieskończonego obowiązku ich poszanowania” jak powiedział Emmanuel Le'vinas . Prowadzące przedstawiły materiały z apelu, który odbył się w szkole 20 listopada w Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka . Zaproponowały zebranym wybrane scenariusze lekcji oraz materiały video (spoty , filmy , piosenki), które mogą być wykorzystane do zajęć z dziećmi i młodzieżą. Zapoznały również zebranych z kampanią społeczną „Wybieram bez hejtu”. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze działania uwrażliwią naszą młodzież w taki sposób, że będzie właściwie reagowała na przejawy nienawiści i powie „ wybieram bez hejtu”. Następne spotkanie pedagogów odbędzie się w Wąsoszu.

Beata Mielcarek, Barbara Łysik