DZIEŃ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

,,Dla Niepodległej”-

to tytuł programu artystycznego przygotowanego przez dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Niechlowie z okazji Święta Niepodległości. Na naszą uroczystość przybyła Pani Beata Pona- Wójt Gminy oraz Pani Ewa Pietrowiak- Przewodnicząca Rady Gminy.

Uroczystość miała podniosły, ale radosny charakter. Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, pieśni patriotycznej ,,Roty”, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową- to część oficjalna programu, podczas której oddaliśmy hołd tym wszystkim bohaterom, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.

Dzisiaj możemy powiedzieć:

,,Niepodległa, niepokorna

zawsze była, będzie, jest.

Uskrzydlona bielą orła

bije rytmem naszych serc”.

Dla Niepodległej wystąpiły dzieci z przedszkola. W pięknych kostiumach (uszytych specjalnie na tę okazję przez Panią Annę Kędziorę) zaśpiewały piosenkę ,,Przybyli ułani” oraz recytowały okolicznościowe wierszyki. Uczennice klasy I, przygotowane przez Panią Dorotę Izdebską, zaśpiewały pieśni patriotyczne.

Należy dodać, że Oliwia Pakuła, Iza Guz i Karolina Woźnica ,,wyśpiewały” II miejsce w Konkursie Piosenki Patriotycznej, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury. Gratulujemy!

Dla Niepodległej wystąpili również starsi uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjaliści. Wśród  nich była uczennica klasy VI Agnieszka Leśniak, która jest również laureatką (III miejsce) Konkursu Piosenki Patriotycznej.

W dzisiejszych czasach patriotyzm nabiera nowego znaczenia. Na szczęście żyjemy w wolnym kraju i nie musimy umierać za ojczyznę. Pamiętamy jednak słowa naszego Wielkiego Rodaka- Świętego Jana Pawła II: ,,Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć”. Cieszy fakt, że dzieci i młodzież bardzo chętnie uczestniczą w patriotycznych uroczystościach i bez patosu mówią o Ojczyźnie.

Program został przygotowany przez Panią Elżbietę Sokołowską i Pana Mariusza Ratajczaka.