14.02-PAMIĘTAMY!

Ten dzień dla wielu młodych ludzi to okazja do świętowania Walentynek. Ale dla uczniów naszej szkoły to ważna data związana z Patronem Szkoły- Armią Krajową.

To właśnie 14 lutego 1942r. rozpoczęła się jej historia. Dla upamiętnienia kolejnej rocznicy powstania Armii Krajowej odbył się apel, podczas którego uczniowie uczcili minutą ciszy pamięć wszystkich bohaterów AK i zapalili biało-czerwone znicze pod pamiątkowym obeliskiem przed budynkiem szkoły. Przedstawicielka Klubu Historycznego Aleksandra Monkiewicz przedstawiła uczniom krótki rys historyczny związany z działalnością AK:

,,Armię Krajową utworzono z rozkazu generała Władysława Sikorskiego 14 lutego 1942r. Komendantem głównym został Stefan Rowecki ps. ,,Grot”. Do końca istnienia Armią Krajową kierował jeszcze Tadeusz Komorowski ps. ,,Bór” i Leopold Okulicki ps. ,,Niedźwiadek”. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami zgodnie z możliwościami i dostępnymi środkami oraz przygotowanie kadr, a następnie sformułowanie jednostek do wystąpienia przeciwko okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Przez cały okres II wojny przez AK przeszło około 450 tys. ludzi. Podziemne wojsko największe straty poniosło podczas Powstania Warszawskiego. Armia Krajowa została rozwiązana rozkazem komendanta głównego Leopolda Okulickiego dnia 19 stycznia 1945r.”

Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi tak zaszczytne imię. Żołnierze AK zawarli na swym sztandarze trzy słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Jako spadkobiercy tych, ,,którzy ust swych nie zamknęli, gdy chodziło ważne sprawy Narodu”, pragniemy czerpać z tego, co po sobie pozostawili, aby swoją nauką, pracą i postawą życiową tak jak Oni zasłużyć na szacunek i pamięć przyszłych pokoleń.

,,Nas nie stanie, lecz Ty nie zginiesz,

pieśń Cię weźmie, legenda przechowa.

Wichrem chwały w historię popłyniesz

Armio Krajowa!”

/ Zbigniew Kabata /