ŻYCIE W KROPLI WODY

Dnia 26 maja uczniowie klasy drugiej Gimnazjum w Niechlowie uczestniczyli w zajęciach biologii w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Nadleśnictwa Żmigród. Jednym z punktów programu był spacer po pięknym parku, podczas którego pobraliśmy próbki wody ze stawu i z brzegu rzeki Barycz oraz próbki gleby z lasu do zbadania. Naszym zadaniem była ocena czystości wody w tych dwóch zbiornikach na podstawie barwy, zapachu wody i obecnych w niej mikroorganizmów oraz obserwacja zwierząt żyjących w glebie. Obecność drobnych form życia mogliśmy określić dzięki wykonaniu i obserwacji preparatów za pomocą mikroskopów. Praca z tym urządzeniem dla większości gimnazjalistów była nowym doświadczeniem i wzbudziła w nich duże zainteresowanie. Uczniowie wymieniali się preparatami oraz pomagali sobie nawzajem przy oznaczaniu znalezionych przez siebie organizmów na pomocą specjalnych kluczy. Podczas zajęć obserwowaliśmy także liście drzew i to co na nich żyje. Zajęcia przebiegały sprawnie i bardzo aktywnie. W celu zdobycia liści do obserwacji należało je sobie przynieść z lasu, dlatego przydały się nam również umiejętności zdobyte na lekcjach wychowania fizycznego. Po mikroskopowaniu pani prowadząca zajęcia bardzo nas zaskoczyła i zaproponowała rywalizację w grupach w formie sztafety. Wykonywaliśmy zadania w wyznaczonym czasie i przechodziliśmy do kolejnych, kończąc zadania rozpoczęte przez kolegów z grupy. Jak się okazało zadanie nie należało do najłatwiejszych, ale dobrnęliśmy do końca. Zwycięska grupa została nawet nagrodzona. Po odbytej lekcji upiekliśmy i zjedliśmy kiełbaski, a następnie wróciliśmy zmęczeni, ale pozytywnie naładowani do szkoły.

Monika Jankowiak