JesteśMY zdolni - tworzyMY kompozycje

Kompetencje kluczowe to niezwykle szerokie pojęcie. Kształcenie tych kompetencji to podstawa nauczania i wychowania w polskich szkołach. Jakie kompetencje można kształcić na lekcji plastyki? Na pewno uczenie się przez działanie, eksperymentowanie. Zdjęcia umieszczone w tym poście przedstawiaja pracę uczniów klasy Va, która rozmawiała i działała wokół tematu KOMPOZYCJA. Uczniowie poznawali różnego rodzaju kompozycje, a następnie z materiału budowlanego - klocki mieli zbudować razem określoną przez nauczyciela kompozycję. Słowem kluczem kolejnej kompetencji jest pojęcie "RAZEM". Tak, pracowali razem w zespołach kształcąc umiejetność współpracy. Ta kompetencja jest niezmiernie istotna, by dzielić się obowiązkami w wykonywaniu pracy i ukończyć wspólnie podjęte dzieło z sukcesem. Czy się udało? To pokazują zdjęcia. We współpracy uczniowie stworzyli kompozycje otwarte, zamknięte, symetryczne, rytmiczne. Wiedza utrwalana w ten sposób przynosi radość i zapewne zapadnie w pamięci uczniów.

Dorota Izdebska - nauczyciel plastyki