Lekcja otwarta - Kodowanie na dywanie

10 kwietnia 2018r. odbyło się kolejne warsztatowe zajęcie otwarte pt. „ Kodowanie na dywanie”. Tym razem lekcję kodowania i programowania z elementami robotyki poprowadziły dla nauczycielek wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej Zespołu Szkół w Niechlowie Dorota Izdebska  - doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej i nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Joanna Tomaszewska – Rząsa. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy II i IIIa wspomaganej szkoły. Zaproszenie na lekcję przyjął również dyrektor Bronisław Pospiech. Prowadzące przygotowały ciekawe zadania dla najmłodszych -  kodowanie ruchu w zabawie z piktogramami oraz w tańcu, odkodowanie hasła z pomocą szyfry Juliusza Cezara, układanie graficznego dyktanda z pomocą kolorowych kubeczków i generatora kodu do wydruku. Istotnym elementem spotkania okazała się prezentacja robotów, które dzieci przyniosły na zajęcia, w tym malutkich ozobotów, które potrafią odczytywać kolory i kody. Dzieciom bardzo spodobała się zabawa sprawdzająca umiejętność współpracy w zespole, która polegała na ułożeniu wieży z sześciu kubeczków za pomocą gumki recepturki trzymanej przez dzieci przy pomocy sznureczków do niej przywiązanych. Uczniowie z entuzjazmem i brawami przyjęli efekt wykonanego zadania, czyli wybudowana wspólnie wieżę. Dzielenie się dobrymi praktykami, to bardzo dobry sposób na zdobywanie wiedzy i doświadczenia w zawodzie. Takie zajęcia są tego przykładem. Należy dodać, że pomimo głównego założenia, o tym, że zajęcia warsztatowe miały pokazać pracę offline – „Kodowanie na dywanie” – wykorzystano wyposażenie nowej pracowni informatycznej, którą Zespół Szkół w Niechlowie pozyskał dzięki realizacji projektu „Edukacja Inwestycją w Przyszłość”. Kodowanie graficzne w generatorze kodów do wydruku odbyło się już z pomocą komputera. Zajęcia opatrzone zostały prezentacją „Kodowanie i programowanie z elementami robotyki”, która wspomagała proces lekcyjny. Stała się tez okazją do podsumowania lekcji. Na zakończenie nauczyciele omówili zajęcie i obejrzeli film, który pokazywał, jak precyzyjnie trzeba formułować polecenia, by napisać dobry program. Cytując słowa, które wypowiedział Bill Gates…„Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką.” możemy tylko sądzić, że dzieci, które zostaną poddane odpowiedniej, ukierunkowanej stymulacji będą podążać droga kreatywnego myślenia w każdej dziedzinie. To była kolejne, ciekawe spotkanie nauczycieli skupionych w Powiatowym Zespole Edukacji Elementarnej – sieci współpracy i samokształcenia.

Notatka i zdjęcia z lekcji zostały również umieszczone na stronie PCDN i PP-P .

Relację i zdjęcia zamiesciła Dorota Izdebska