Uroczyste obchody Święta Patrona

9 lutego 2018 roku   obchodziliśmy uroczystość Święta Patronów obu szkół wchodzących w skład naszego Zespołu.  Święto jest dla nas wydarzeniem niezwykle podniosłym i uroczystym. Cała społeczność uczniowska bardzo starannie przygotowuje się do uczczenia tego wydarzenia. Na  lekcjach  historii, języka polskiego, czy  lekcjach  wychowawczych nasi wychowankowie zgłębiają wiedzę na temat obu Patronów.  Poza tym uczniowie wraz z wychowawcami  kierują swe kroki  do działającego w naszej szkole Klubu Historycznego, by obejrzeć wystawę prac plastycznych i eksponatów ( których motywem przewodnim jest Armia Krajowa) oraz pamiątki przekazywane nam przez żołnierzy Armii Krajowej, w tym unikatowe pozycje książkowe z prywatnych zbiorów śp. dra Michała Ganowicza, byłego Prezesa oddziału ŚZŻAK . Uczniowie Zespołu nader  chętnie biorą udział w konkursie  organizowanym przez Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze pod hasłem: Armia Krajowa- Siłą Zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego.

Tegoroczną uroczystość uświetnili swoją obecnością wieloletni przyjaciele szkoły aktywnie wspierający działalność leszczyńskiego oddziału ŚZŻAK w Lesznie- Pan Marek Goryniak i Pani  Barbara Piwońska. Obecny był także major Krzysztof Handke ze Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. Gen. Dyw. Stefana Roweckiego ,,Grota” i Garnizonu Leszno.

Na uroczystość przybyli również  przedstawiciele władz samorządowych: Pani Beata Pona- Wójt Gminy i Pani Ewa Piotrowiak- Przewodnicząca Rady Gminy i jej zastępca Pan Józef Czak.

Gościliśmy  także  dyrektorów  szkół wraz z pocztami sztandarowymi i delegacjami uczniów: Panią dyrektor ZS w Sicinach Anetę Juskę oraz Pana Karola Olendra  dyrektora Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczkowie z siedzibą w Rojęczynie.

Swoją obecnością zaszczycili nas także ks. Stanisław Długowski, proboszcz parafii  św. Michała Archanioła w Żabinie,  dyrektor PCDNiPPP w Górze –Pan  Bernard Bazylewicz, Pani Maria Chomicz- przewodnicząca międzywojewódzkiej komisji konkursowej XIX Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy o AK, Pan Wojciech Skarłubowicz- przedstawiciel Rady Rodziców  oraz Panie: Danuta Nuckowska - Ciulak kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Niechlowie, Katarzyna Kurdek- dyrektor Domu Kultury w Niechlowie i Karolina Czak –dyrektor Gminnej Biblioteki.

Ponadto na naszą uroczystość przybyli emerytowani nauczyciele szkoły oraz rodzice naszych uczniów. Wszyscy goście otrzymali okolicznościowy biuletyn prezentujący ciekawe wydarzenia i projekty realizowane w ostatnim czasie w naszej szkole.

Uroczystość rozpoczęła się  zgodnie z ceremoniałem szkoły, wprowadzeniem sztandarów i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie przedstawiciele szkół oraz przybyli goście złożyli kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem przed budynkiem szkoły, chcąc uczcić pamięć wszystkich żołnierzy poległych w walce o wolną Ojczyznę.

W dalszej części  Pani Maria Chomicz dokonała podsumowania 19. edycji tego konkursu. Wyniki prezentujemy poniżej.

Potem wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem Pani Marzeny Witt, który miał  być skromnym hołdem złożonym żołnierzom Armii Krajowej, którzy na ołtarzu wolności ofiarowali  niejednokrotnie swą młodość,  a  zamiast należnej chwały zepchnięto ich na krańce istnienia. Karmiono obelgami i fałszem, zacierano fakty, tworzono mit o niebycie i nieistnieniu…Przez niemal pięćdziesiąt lat prześladowań żołnierze Armii Krajowej bronili zacnych polskich ideałów zgodnie ze słowami:

Lecz przysięgaliśmy na orła i na krzyż,

na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,

na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,

na wolność żywych i na wieczną chwałę zmarłych.

/A. Kołakowski , Przysięga/

Podczas akademii zaakcentowano  również niezwykle ważne  dla nas Polaków wydarzenie, a mianowicie fakt, iż  w tym  roku mija  100 lat od odzyskania niepodległości  przez Polskę. Nie mogło zabraknąć więc słów wielkiego Polaka, orędownika pokoju i prawdy- Jan Pawła II  wypowiedzianych  17 października 1998 roku na Białorusi:

Wolność nie jest dana nam  raz na zawsze. Trzeba ją chronić, cenić i umacniać. Wolność trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmaganie. Całym sobą trzeba płacić  za wolność już od najmłodszych lat .

Po części artystycznej nastąpiło uroczyste otwarcie nowej sali komputerowej sfinansowanej w ramach projektu pn. Edukacja inwestycją w przyszłość.  W tradycji przecinania wstęgi wzięli udział: Pani Barbara Piwońska, przewodnicząca SU- Gabriela Knap, Ewa Pietrowiak, Pani Beata Pona, dyrektor szkoły oraz przedstawiciel Rady Rodziców.

Dodatkowo zaproszeni goście  tradycyjnie już   mogli  obejrzeć wystawę nagrodzonych  prac konkursowych oraz zwiedzić siedzibę Klubu Historycznego.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim gościom, przyjaciołom naszej szkoły za obecność, wszelką życzliwość, dobre słowo oraz otrzymane gratulacje i życzenia . Szczególne słowa podziękowania kierujemy do żołnierzy Armii Krajowej i członków ich rodzin, którzy donieśli do naszego pokolenia prawdę i wielkie idee.  Jednocześnie obiecujemy, że sztandar naszej szkoły zawsze będzie powiewał głosząc Wasze zwycięstwo i chwałę .

Marzena Witt