Świętujemy Dzień Górnika

4 grudnia 2017r. uczniowie klasy II i IIa świętowali wspólnie z tatą Mikołaja Chajdasa Dzień Górnika. Pan Marek Chajdas na co dzień pracuje w ZG Sieroszowice. W ten wyjatkowy, barbórkowy dzień odzwiedził najmłodszych. Opowiedział o odświętnym, galowym mundurze, o symbolice znaków umieszczonych na czako - czapce górniczej, o barwie piór, które stroją górnicze nakrycie głowy. Nie zabrakło opowieści o patronce górników Świętej Kindze. Pan Marek naświetlił dzieciom, jak wyglada ciężka praca górnika. Zwrócił uwagę na to, że górnik pracuje głęboko pod ziemią, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura.  Pan Marek pokazał uczniom grudkę rudy miedzi oraz kryształ soli. Eksponaty okazały się niezwykłą ciekawostką dla dzieci. Najmłodsi dowiedzieli się też, że gość, który ich odwiedził jest także ratownikiem górniczym. Funkcja ta wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Wspomniał o akcjach ratowniczych, w których brał udział podczas swojej służby. Dzieci miały także okazję zadawać pytania górnikowi. Interesowało ich jak wyglada świder i ile maszyn pracuje pod ziemią. Szkoda, że nie udało się obejrzeć filmów, które przygotował pan Marek o pracy w kopalni z powodu awarii prądu. Atmosfera spotkania była niezwykle przyjazna. Drugoklasiści przygotowali wiersz i laurkę, trzecioklasiści zaśpiewali piosenkę "W kopalni", przeczytali wiersz "Węglowa rodzinka" oraz narysowali ilustracje przedstawiajace górnika w galowym mundurze i podczas codziennej pracy. Wszyscy na zakończenie spotkania zaśpiewali STO LAT i życzyli panu Markowi wszystkiego najlepszego. To było bardzo interesujące spotkanie. Dziekujemy panu Markowi za poświęcony czas i serdeczność.

Spotkanie zorganizowały panie Dorota Izdebska i Joanna Tomaszewska- Rząsa

Notatkę i zdjęcia zamieściła Dorota Izdebska