Jestem AŻ DZIECKIEM

W bieżącym roku szkolnym Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka  w Zespole Szkół w Niechlowie odbywa się pod hasłem "Jestem AŻ DZIECKIEM"- tydzień dla praw dziecka. W trakcie tego tygodnia (od 20.11.2017 do 24.11.2017) odbywają się różne przedsięwzięcia mające na celu zapoznanie i przypomnienie całej społeczności szkolnejo prawach dziecka oraz zintegrowanie środowiska tą problematyką.  Inicjatorkami i realizatorkami całego przedsięwzięcia są Panie: Beata Mielcarek i Barbara Łysik . Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak pozytywnie odpowiedział na złożony wniosek i objął honorowym patronatem tę inicjatywę. Honorowy patronat objęła również Wójt Gminy Pani Beata Pona.

20     listopada  uczniowie oraz pracownicy zastali szkołę udekorowaną - prawa dziecka widniały na gazetkach, plakatach a kilka dni później również na stopniach schodów.

We wtorek 21 listopada odbył się apel dla całej społeczności szkolnej i lokalnej. Przedszkolaki , dzieci ze szkoły podstawowej oraz ich starsi koledzy z gimnazjum przypomnieli wszystkim, że :

" Dzieci nie będą dopiero, ale są już ludźmi, tak ludźmi są,

a nie lalkami, można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam.

Przemówimy do ich serca, odczują nas.

Dzieci są ludźmi, w duszy ich są zadatki,

tych wszystkich myśli i uczuć, które my posiadamy.

J. Korczak

Towarzyszyli im rodzice. Dorośli  z wielką uwagą wsłuchiwali się tego dnia w głos dzieci. Mówiono nie tylko o prawach. Było wiele słów o pomaganiu, życiu w przyjaźni obok siebie, o tym że szacunek należy sie wszystkim: małym i większym, dzieciom i rodzicom, młodym i starszym. Wizualnym przekazem, kończącym apel, było przekazanie zebranym gościom symbolicznych kolorowych  baloników z prawami dziecka.

Szczególnymi odbiorcami apelu dzieci byli przedstawiciele organizacji i instytucji zajmującymi się na co dzień sprawami dzieci: Wójt gminy Niechlów, Przewodnicząca Rady Gminy Niechlów, pracownicy  Ośrodka Pomocy Społecznej , kuratorzy sądowi, psycholog Poradni Pedagogicznej w Górze , Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego oraz  policjant. Wszyscy z uwagą wysłuchali głosu dzieci.

Wyjątkowym gościem był Pan Edmund Sawicki - kawaler Orderu Uśmiechu - orderu nadawanego przez dzieci a wręczanego przez Kanclerza, którym jest obecnie Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Pan Edmund przekazał dzieciom wspaniałe prezenty: Wielkie piłki do zabawy i relaksu oraz aż 10 kilogramów cukierków z logo Orderu Uśmiechu. Dzieci serdecznie dziękują  za piłki i cukierki. To  był wyjątkowo słodki dzień.

Organizatorki pani Beata Mielcarek  oraz pani Barbara Łysik serdecznie dziękują:  wszystkim dzieciom, Pani Anecie Zawadzkiej, oraz Panu Mariuszowi Ratajczakowi za pomoc w organizacji przedstawienia, jak również wszystkim gościom za bardzo owocną debatę na temat  "Aktualne problemy dzieci na terenie Gminy Niechlów i Powiatu Góra", o której wkrótce napiszemy.

Dziękujemy Panu Dyrektorowi za wsparcie i  zaangażowanie w realizację przedsięwzięcia.  O pozostałych działaniach napiszemy po zakończeniu tygodnia.

tekst:

pedagodzy: Beata Mielcarek, Barbara Łysik