Poczet sztandarowy na uroczystościach w Górze

31 maja 2016r. poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w uroczystości poświęcenia odnowionego pomnika na grobie śp. Władysławy Świętorzeckiej. Dzięki ofiarności sponsorów nagrobek został odnowiony i umieszczono na nim okolicznościową tablicę.

Władysława Świętorzecka to jeden z żołnierzy wyklętych. Jej historia dopiero niedawno ujrzała światło dzienne. Przez blisko 50 lat jej postać czekała na godne upamiętnienie  w obecności pocztów sztandarowych i asysty honorowej Wojska Polskiego. Pani Władysława swoją konspiracyjną działalność rozpoczęła już w 1941r. w okolicach Wilna. Tam do 1944r. była łączniczką Związku Walki Zbrojnej.  Po wojnie przyjechała na tzw. Ziemie Odzyskane do Góry i tu podjęła pracę. Już we wrześniu 1945r., między innymi z jej inicjatywy, powstał konspiracyjny Związek Walki Zbrojnej liczący 4 oddziały terenowe. Pani Świętorzecka stanęła na czele oddziału w Górze. Działała pod kryptonimem ,,Jaskółka” i przyjęła pseudonim ,,Teresa”. Zwerbowała około 20 osób, prowadziła głośne akcje agitacyjne. Została aresztowana 28 maja 1946r. 1 października 1946r. została skazana na 11 lat więzienia przez Sąd we Wrocławiu, a po amnestii w 1947r. karę skrócono do 5 lat. W 1951r. powróciła do Góry. Jej dalsze losy nie są znane. Zmarła 8 maja 1967r. i pochowana została na cmentarzu parafialnym (po prawej stronie za grupą Ukrzyżowania w pobliżu ogrodzenia).

Uczniowie naszej szkoły oddali jej cześć, uczestnicząc w uroczystości z pocztem sztandarowym i składając na jej grobie wiązankę kwiatów. Dla uczniów i nauczycieli szkoły noszącej imię Armii Krajowej to nowy ciekawy wątek w naszej lokalnej historii, o którym do niedawna nic nie było wiadomo. Ujawnienie wielu zdarzeń stało się dopiero możliwe po ustanowieniu przez Sejm RP w 2011r. dnia 1 marca Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Poznanie historii tych wielu nieznanych dotąd postaci z naszego regionu to pomysł na ciekawy projekt edukacyjny, który rozpoczniemy od września 2016r.