Podróże kształcą

Dnia 22 kwietna 2016r. uczniowie klasy V i VI SP pojechali pod opieką nauczycielek p. Doroty Izdebskiej i p. Elżbiety Sokołowskiej na wycieczkę do Głogowa. Ta krótka wyprawa obfitowała w wiele atrakcji. Uczniowie mieli okazję obejrzeć Kolegiatę Głogowską, która wznosi się nad najstarszą dzielnicą Głogowa – Ostrowem Tumskim. Następnie z Mostu Tolerancji, którym przeszli na głogowską starówkę podziwiać nowo wybudowaną  przystań rzeczną – Marinę Głogów. Przechodząc pod różowymi przęsłami mostu mogli również obejrzeć posąg Św. Jana Nepomucena, który chroni miasto od powodzi. Ciekawym punktem wycieczki było spotkanie w głogowskich sukiennicach z przewodnikiem p. Dominkiem Jetonem. Średniowieczne sukiennice w Głogowie to najstarszy świecki zabytek w tym mieście. Uczniowie dowiedzieli się, że odsłonięte fragmenty średniowiecznego centrum miasta były miejscem, z którego zaczynała się jego rozbudowa. W XIII wieku znajdowały się tam sukiennice. Tam kupcy handlowali suknem i innymi towarami. Z tego miejsca można było przejść w kierunku pobliskiego kościoła św. Mikołaja, gdzie z kolei stały bogate kramy m.in. ze złotą biżuterią i przyprawami. Niezwykłe widoki najbliższej okolicy miasta młodzież mogła podziwiać z wieży ratuszowej. Z tej odległości można było dostrzec kolejny punkt wycieczki – Zamek Książąt Głogowskich, w którym mieści się Muzeum Archeologiczno – Historyczne. Uliczkami starego miasta cała grupa przeszła do muzeum oglądając kolejne ciekawe zabytki Głogowa – mury obronne,Bibliotekę Świętego Pielgrzyma –pomnik papieża Jana Pawła II  oraz Pomnik Dzieci Głogowskich. W muzeum odbyły się warsztaty. Dla piątoklasistów były to zajęcia plastyczne z wycinanki. Uczniowie wykonali pod okiem pani etnograf wycinankę – drzewo życia, natomiast szóstoklasiści obejrzeli interaktywna wystawę  - „Głogowianie 45”. Okazało się, że dzieci mogły jeszcze raz spojrzeć na Głogów z lotu ptaka – wspięły się bowiem na kolejną wieżę – tym razem zamkową. Wycieczka zakończyła się przy fontannie na Placu Jana z Głogowa. Mówi się, że podróże kształcą – ta na pewno pozostanie w pamięci uczniów.

Notatkę i zdjęcia zamieściła Dorota Izdebska, nauczycielka plastyki